Микропроцессоры и микроконтроллеры

 
 
 
«'Legacy code' often differs from its suggested alternative by actually working and scaling.»
Bjarne Stroustrup
Русский | Українська


Микропроцессоры и микроконтроллеры :: Канали вводу-виводу на основі МК51 :: Принципи апаратної реалізації вихідних шим-сигналів

Принципи апаратної реалізації вихідних шим-сигналів

Для управління виконавчими пристроями, особливо двигунами постійного струму, що широко використовуються шим-сигнали. Формувати такі сигнали можна апаратними засобами:

rn

побудовою зовнішніх схем шим-формувачі на основі двійкового коду;

rn

використанням апаратних шим-генераторів у складі мікроконтролерів, наприклад, в мікроконтролерах AVR для цього використовуються таймери.

rn

Переважна більшість мікроконтролерів сімейства MCS-51 не мають вбудованих шим-генераторів. Тому доводиться будувати зовнішні схеми та підключати їх до портів МК (це може знадобитися і для МК AVR, якщо таймери зайняті для інших завдань).

rn

Функціональна схема одного з можливих варіантів зовнішнього шим-формувачі представлена на мал. 23.1. Генератор G формує безперервну послідовність імпульсів з частотою FG . Ці імпульси підраховуються лічильником Ст розрядність NC . Стан лічильника (код СС ) дискретно лінійно змінюється від 0 до . В якості формувачі шим застосовано цифровий многоразрядний компаратор. Група входів А приймає двійкові код від МК - СМЯ , який відповідає величині управління, а група В - двійкові код від лічильника СС . Розрядність компаратор також дорівнює NC .

rn

Структура зовнішнього ШІМ-генератора

rn

Рис. 23.1 Структура зовнішнього шим-генератора

rn

Якщо СМЯ> СС , то вихід компаратор Out = 1,

rn

якщо СМЯ <СС , то вихід компаратор Out = 0.

rn

Розрядність лічильника NC та вихідного коду від МК N МК повинні збігатися.

rn

Частота формованого шим-сигналу , а період

rn

Точність формування управління складає

rn

Для програмної реалізації формування шим полягає у видачі керуючого коду СМЯ в порт або порти, підключені до зовнішнього шим-генератору.

rn

В якості джерела імпульсів для лічильника Ст можна використовувати навіть вихідні імпульси ALE, що формуються мікроконтролерів. Їх частота складе
FG = FALE = F Т /6 , де F Т - тактова частота мікроконтролера.