Микропроцессоры и микроконтроллеры

 
 
 
«Отладка кода вдвое сложнее, чем его написание. Так что если вы пишете код настолько умно, насколько можете, то вы по определению недостаточно сообразительны, чтобы его отлаживать.»
Brian W. Kernighan.
Русский | Українська


Микропроцессоры и микроконтроллеры :: Принципи роботи мікропроцесорів :: Загальна структура обчислювального блоку

Загальна структура обчислювального блоку

Для сучасних обчислювачів характерна магістральна (шинна) фізична організація, при якій обмін інформацією між блоками пристрою виконується в паралельному коді по магістралях, або шин. Магістраль, або шина - кілька паралельних провідників із загальним функціональним призначенням.

rn

У типовій структурі обчислювача (ріс.2.2), як правило, реалізовані три інформаційні магістралі:

rn

шина адреси (ША) - використовується для передачі інформації, що вказує пристрій або комірку пам'яті, до яких здійснюється звернення з боку процесора (так званих адрес пристроїв);

rn

шина даних (ШД) - служить для передачі інформації - кодів команд або даних - між пристроями обчислювальної системи;

rn

шина управління (Шу) - набір сигналів, що визначають, які пристрої обмінюються даними, у якому напрямку (у процесор або з процесора) і в якому режимі, а також виконують синхронізацію роботи процесора і інших блоків у складі обчислювача.

rn

Слід відзначити важливу особливість: всі пристрої, що входять до складу обчислювальної системи, підключені до одним і тим же фізичним шин адреси і даних. Ці шини використовуються різними пристроями режимі поділу часу . В кожний момент часу тільки два пристрої можуть обмінюватися інформацією по шині даних, а по шині адреси одне з пристроїв, що беруть участь в обміні (найчастіше - процесор), видає адреса абонента. Інші пристрої у складі системи фактично "відключені" від шини даних завдяки використанню трістабільних буферних елементів (автономних або входять до складу конкретних мікросхем).