Микропроцессоры и микроконтроллеры

 
 
 
«Ходить по воде и разрабатывать программы, следуя спецификации, очень просто… если они заморожены.»
Edward V Berard
Русский | Українська


Микропроцессоры и микроконтроллеры :: Принципи роботи мікропроцесорів :: Загальна структура обчислювального блоку

Загальна структура обчислювального блоку

Для сучасних обчислювачів характерна магістральна (шинна) фізична організація, при якій обмін інформацією між блоками пристрою виконується в паралельному коді по магістралях, або шин. Магістраль, або шина - кілька паралельних провідників із загальним функціональним призначенням.

rn

У типовій структурі обчислювача (ріс.2.2), як правило, реалізовані три інформаційні магістралі:

rn

шина адреси (ША) - використовується для передачі інформації, що вказує пристрій або комірку пам'яті, до яких здійснюється звернення з боку процесора (так званих адрес пристроїв);

rn

шина даних (ШД) - служить для передачі інформації - кодів команд або даних - між пристроями обчислювальної системи;

rn

шина управління (Шу) - набір сигналів, що визначають, які пристрої обмінюються даними, у якому напрямку (у процесор або з процесора) і в якому режимі, а також виконують синхронізацію роботи процесора і інших блоків у складі обчислювача.

rn

Слід відзначити важливу особливість: всі пристрої, що входять до складу обчислювальної системи, підключені до одним і тим же фізичним шин адреси і даних. Ці шини використовуються різними пристроями режимі поділу часу . В кожний момент часу тільки два пристрої можуть обмінюватися інформацією по шині даних, а по шині адреси одне з пристроїв, що беруть участь в обміні (найчастіше - процесор), видає адреса абонента. Інші пристрої у складі системи фактично "відключені" від шини даних завдяки використанню трістабільних буферних елементів (автономних або входять до складу конкретних мікросхем).