Мікропроцесори та мікроконтролери

 
 
 
Г.Мэтьюсоу : «Верность компьютеру означает измену себе... Компьютер нужен, чтобы служить человеку. Не нужно, чтобы человек служил компьютеру»
Русский | Українська

На правах реклами:Rambler's Top100 Рейтинг@Mail.ru
Мікропроцесори та мікроконтролери :: Принципи роботи мікропроцесорів :: Призначення елементів в структурі обчислювача

Призначення елементів в структурі обчислювача

Процесор - блок, реалізований на одній або декількох НВІС і призначений для обробки цифрових даних у вигляді многоразрядних двійкових чисел і управління процесом цієї обробки на підставі команд програми, що зчитує з пам'яті обчислювача.

rn

Генератор тактовим імпульсів (ГТВ) служить для формування безперервної послідовності періодичних імпульсів, синхронізуються роботи процесора й інших пристроїв в системі.

rn

процесорний блок - модуль цифрової обробки даних, що має стандартизований інтерфейс сполучення з іншими пристроями в рамках обчислювача. Потрібний інтерфейс забезпечується застосуванням буферних елементів (регістрів і шинних формувачі), які служать для підвищення навантажувальні здатності вихідних ліній блоку та організації вихідних роздільних шин адреси, даних і керування з необхідної розрядність і набором сигналів. Таким чином, структура процесорного блоку повинна забезпечувати типові параметри вихідних шин незалежно від особливостей застосовуваного процесора. Буфер шин адреси і даних містять в своєму складі трістабільние вихідні елементи.

rn

Блок ПЗУ (пам'ять програм) будують на мікросхемах постійних запам'ятовуючих пристроїв одноразового або багаторазового програмування. При роботі системи мікросхеми ПЗУ тільки видають інформацію. ПЗП служить для зберігання кодів команд та значень констант алгоритмів. Інформаційний обсяг блоку складає .

rn

rn

Блок ОЗУ (пам'ять даних) будують на мікросхемах оперативних запам'ятовуючих пристроїв. У ході роботи ці мікросхеми допускають як зчитування, так і запис інформації, але при відключенні живлення все даних стираються. ОЗП служить для зберігання даних, що оновлюються в ході роботи. Інформаційний обсяг блоку складає .

rn

Паралельні порти використовуються для прийому та передачі інформації в паралельному коді при взаємодії процесора з зовнішніми пристроями (наприклад, аналого-цифровими перетворювачами). Порти виконують функцію буферних комірок пам'яті, оскільки процесор і зовнішні пристрої, як правило, мають різне швидкодію. Паралельні порти будують на основі паралельних регістрів.

rn

Послідовний порт служить для перетворення інформації з паралельного коду в послідовний при видачі з обчислювача і для зворотного перетворення при прийомі інформації в обчислювач. Представлення даних послідовним кодом використовується при передачі по каналах зв'язку на відстань більше 1 .. 2 м, у тому числі по каналах радіозв'язку. Послідовні порти будують на основі зсуваються регістрів. Традиційні назви ліній зв'язку: RxD - лінія прийому даних, TxD - лінія передачі даних (вихід). На перетворення даних в цьому пристрої витрачається певний час, що залежить від розміру кодової посилки та швидкості передачі. Щоб виключити непродуктивні очікування даних процесором, взаємодія послідовного порту і процесора здійснюється через контролер переривань.

rn

Адаптер мережного обміну необхідний для узгодження сигналів, з якими працює послідовний порт, з рівнями та формою сигналів, що використовуються при передачі по бортової мережі (тобто для підтримки протоколу фізичного рівня). Найбільш поширеними стандартами мережного обміну для бортових мереж є MIL-STD-1553A і ARINC429 (або 629), для наземних -
RS-232 і RS-485, Ethernet.

rn

Таймери служать для реалізації інтервалів часу та підрахунку зовнішніх імпульсів, що надходять від датчиків або виконавчих пристроїв. Таймери будують на основі лічильників. Сигнал від таймера про завершення заданого інтервалу часу або про підрахунок заданого кількості імпульсів надходить у процесор через контролер переривань.

rn

Контролер переривань - спеціальний блок, призначення якого - реагувати на асинхронні сигнали від різних пристроїв, виконувати їх пріоритетну селекцію цих сигналів та інформувати процесор про пристрій, що послав сигнал. Результатом обробки цього сигналу в процесорі є виконання відповідної процедури (підпрограми).

rn

Адресні селектори (АС) - логічні схеми на основі дешифратор, призначені для формування унікального сигналу CS для активізації (включення в роботу) певної мікросхеми пам'яті або пристрою на підставі інформації, що передається по шині адреси з процесора.

rn

Важлива особливість портів вводу-виводу, таймери і контролера переривань полягає у можливості програмної установки режимів їх роботи.
При використанні будь-яких матеріалів з сайту зворотнє посилання на сайт Мікропроцесори та мікроконтролери обов'язкова.