Мікропроцесори та мікроконтролери

 
 
 
Г.Мэтьюсоу : «Верность компьютеру означает измену себе... Компьютер нужен, чтобы служить человеку. Не нужно, чтобы человек служил компьютеру»
Русский | Українська

На правах реклами:Rambler's Top100 Рейтинг@Mail.ru
Мікропроцесори та мікроконтролери :: Організація керуючих автоматів :: Загальні відомості про керуючиi автомати

Загальні відомості про керуючиi автомати

1.1 Декомпозиція операційного пристрою.

У своїх наукових та практичних роботах академік Глушков А. М. показав, що будь-операційне пристрій (цифровий обчислювач) може бути розділене на два пристрої (мал. 1):

- Операційний автомат (ОА);

- Керуючий автомат (УА).

Малюнок 1

В операційному автоматі (ОА) блок φ являє собою набір операційних блоків (комбінаційного типу) для виконання різних операцій (суматори, АЛУ, лічильники, сдвігатель, ...). Блок S - це внутрішня пам'ять ОА (регістри), призначена для зберігання результатів операцій, виконаних в блоках φ. Для формування осведомітельних сигналів (Х) вводиться блок Y, виходи якого з'єднуються зі входами (Х) керуючого автомата. Дані на обробку в блоки φ подаються по шині D, або з внутрішньої пам'яті S. Результати виводяться по шині R.

Таким чином, операційний автомат визначається:

· Набором операційних блоків φ для виконання операцій;

· Набором регістрів для зберігання результатів операцій (S);

· Набором операційних блоків Y для вироблення осведомітельних сигналів (Х);

· Набором шин передачі інформації;

· Набором ланцюгів передачі осведомітельних сигналів (Х) з ОА в УА;

· Набором ланцюгів передачі керуючих сигналів (Y).

Керуючий автомат (УА) призначений для вироблення керуючих сигналів (Y) відповідно до порядку їх подання в ДСА  і характеризується:

· Безліччю вхідних осведомітельних (Х) сигналів, що надходять з операційного автомата і зовнішніх осведомітельних сигналів F (пуск, зупинка, запит на переривання, код операції та ін.) Ці сигнали керуючий автомат аналізує для здійснення переходу на ту чи іншу мікропрограму. Всі внутрішні і зовнішні осведомітельних сигнали описуються безліччю:

Х = {х0, х1, х2, ...}.

· Безліч вихідних керуючих сигналів:

Y = {y0, y1, y2, ...}.

· Графом мікропрограми, що визначає порядок проходження керуючих сигналів (Y).

Таким чином, керуючий автомат зберігає мікропрограми (ДСА) роботи обчислювача. Запуск обчислювача в роботу, вибір тієї чи іншої мікропрограми, переходи вбудованого ПЗ здійснюються в результаті аналізу внутрішніх або зовнішніх осведомітельних сигналів Х.

Так як порядок виконання операцій визначається мікропрограмою (ДСА), то в зв'язку з цим мікропрограми (ДСА) використовуються безпосередньо для синтезу керуючого автомата.

<< Попередня стаття
«Введення»При використанні будь-яких матеріалів з сайту зворотнє посилання на сайт Мікропроцесори та мікроконтролери обов'язкова.